PY Günleri 23 – 30 NİSAN 2014 çarşamba günü gerçekleştirildi.

2010 yılı başından beri düzenlenen gelenekselleşmiş PY günlerinin 23.sü, 30 Nisan 2014 Çarşamba günü Proje Yönetim A.Ş. Ataşehir Ofislerinde gerçekleştirildi.”Ofislerde Yatırımcı ve Kullanıcı Beklentileri” temasının işlendiği etkinlikte konuşmacılar;

– DTZ Pamir Soyuer Gayrimenkul Danışmanlık A.Ş. yönetici ortağı Firuz Soyuer,
– Kuzeybatı Gayrimenkul A.Ş. Genel Müdürü Murat Ergin, ve
– RED Gayrimenkul Geliştirme Yönetimi A.Ş yönetici ortağı Serdar Serdaroğlu idi.

Yatırım ve inşaat sektöründen otuza yakın yöneticinin katıldığı panelde katılımcıların temel beklentileri, yer seçiminden tasarıma, uygulamadan işletmeye kadar pek çok performans kriterini bünyesinde barındıran Ofis Projelerinde, esneklik, kurumsal kimliğin doğru ifadesi, doğru sistem ve malzemelerin kullanımı gibi olmazsa olmazlar hakkında bilgi sahibi olma yönünde idi.

Etkinlik, Serdar Serdaroğlu’nun «İstanbul Ofis Bölgeleri Gelişim Dinamikleri» konulu sunumu ile başladı. Serdar Serdaroğlu, İstanbul’un 1995 yılında hazırlanan Nazım Planında konulan 5 temel ilkeye bağlı olarak mevcut A+ ofis bölgelerinin nasıl planlandığı ve gerçekleştiği üzerinde durdu. Bu plana göre, Zeytinburnu, Kozyatağı ve Kartal’ın kentin Yeni Merkezi İş Alanları olarak önem kazandığını vurguladı. 2009 yılında onaylanarak yürürlüğe giren Yeni Nazım Planda da teyit edilen bu kriterlerin 2010 yılından itibaren Merkezi Yönetim tarafından delinmeye başladığından, bağlantılı olarak 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, Yenişehir, 3. Köprü gibi projelerin gündeme geldiğinden, muhtemelen önümüzdeki 10-20 yıllık süreçte Garipçe, Arnavutköy ve Ömerli gibi yeni Merkezi İş Alanlarıyla tanışma olasılığımızdan bahsetti.

Söyleşi bölümünde DTZ’den Firuz SOYUER, 1973 yılında 3 milyon nüfusa sahip İstanbul’un Anadolu yakasının kentin yatakhanesi olarak adlandırıldığından, kent nüfusunun % 33’ünün bu yakada yaşadığından, 2013 yılında nüfusun 13 milyona çıkmasına rağmen, yine nüfusun %33’ünün bu yakada yaşadığından bahsetti. 1973 yılında 1. Boğaz Köprüsünün, 1989 yılında 2. Boğaz Köprüsünün açılışlarının İstanbul A Klas Ofis yapılaşmasında bir dönüm noktası olduğu ifade edildi. 1989 yılında Büyükdere Caddesi, Maslak aksının gelişmeye başladığı, 2002 yılında Metronun bu aks üzerinde hayata geçtiği, daha sonraki yıllarda Basın Ekspres, Bomonti, Kağıthane bölgelerinin ofis gelişiminde öne çıkmaya başladığı belirtildi.

Kuzey Batı’dan Murat ERGİN, Asya ve Avrupa yakalarındaki ikamet oranında ilginç bir ayrıntıya dikkat çekti. Avrupa yakasındaki beyaz yakalı çalışanların %66’sının Asya yakasında ikamet ettiğini, bu çalışanların Asya yakasında çalışma olanağı bulduklarında mutlu çalışanlar haline geldiğini, bunun da kurumsal firmaları Asya yakasına taşınmaya teşvik ettiğini, İşyeri seçiminde insanların rasyonel değil, irrasyonel davrandığını not etti. İstanbul’un sağlıksız bir gelişme gösterdiğinden, kente göçün devam ettiğinden, kurumların çalışma alanlarını planlama konusunda oldukça geri olduğundan, özellikle batılı teknoloji kullanan binaların geliştirme model ve süreçlerinde doğulu yaklaşımları (kat mülkiyeti, kat karşılığı vb. modeller) kullanmaya devam etmesinden ve planlamaya gerekli zamanın ayrılmamasından söz etti.

Etkinlik, Anadolu kentlerinin ofis gelişiminde İstanbul ve Ankara’yı takip etmekte geç kaldıkları, ancak Eskişehir, Bursa gibi Üniversite kentlerinde bu alanda önemli potansiyel olduğu, kentlerin merkezi değil yerel yönetimlerce yönetilmesinin çok önemli olduğu, yeşil bina sertifikasyon kavramının Türkiye’de henüz bir pazarlama materyalinden öteye gitmediği konularının tartışıldığı soru-cevap bölümü ile sona erdi. Serdar Serdaroğlu’nun «İstanbul Ofis Bölgeleri Gelişim Dinamikleri» konulu sunuma Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Video kayıtlar için:

PY GÜNLERİ 1- GİRİŞ VE SERDAR SERDAROĞLU SUNUM:

PY GÜNLERİ 2- Firuz SOYUER:

PY GÜNLERİ 3- Murat ERGİN:

PY GÜNLERİ 4- MERAK EDİLENLER: ” Soru-Cevap ”

bottom
Web Site Tasarm & Uygulama Mavi-Mart