Beden dilinin iş dünyasındaki gücü kuşkusuz çok büyük.  Kalifornia Üniversitesi’nden Prof. Dr. Albert Mehrabian’a göre sözlerin iletişime etkisi %7, ses tonunun %38, beden dilinin ise %55. Eğer sözleriniz beden dilinize uymuyorsa anlattıklarınızın da önemi yok. Göz hareketleriniz, konuşurken ellerinizi, kollarınızı oynatmanız sizi dinletiyor, size güven duyulmasını sağlıyor ya da tam tersi söylediklerinizin doğru olmadığını düşündürüyor.
Örneğin bir toplantı sırasında ellerinizi koltuk altından birbirine bağlamanız iletişime kapalı olduğunuzu, parmakları kenetleme sıkıntılı olduğunuzu, parmağı ya da bir objeyi ağza götürme güvene ihtiyaç duyduğunuzu, çeneyi alttan destekleme konudan kopmamaya çalıştığınızı, çeneyi kaşıma karar verme sürecinde olduğunuzu gösterir.

Diğer kültürlerden insanlarla iş yapıyorsanız ellerinizin gözükmesine, cebinizde, masanın altında ya da arkanızda olmamasına dikkat etmeniz gerek. Ellerinizle, yüzünüzle ya da saçlarınızla oynamanız profesyonelce karşılanmayacaktır.
Beden dilini iyi kullanmak demek aynı zamanda karşı tarafın düşüncelerini, duygularını da iyi anlıyor, empati kurabiliyor olmak demektir. Beden dilini iyi kullanabilen ve empati kurabilen bir yönetici çalışanlarının da güvenini kazanıp, onların motive olmalarını sağlıyor.

bottom
Web Site Tasarm & Uygulama Mavi-Mart